Kim jestem? Grand Austria Hotel

Kim jestem? Grand Austria Hotel

Grand Austria Hotel

Okładka gry Grand Austria Hotel

Fenomen eurogier

Eurogry takie jak Grand Austria Hotel są często omijane ze względu na nudną tematykę i prezentację. Także za nudne ćwiczenie logicznego myślenia i planowania. Popychacz kostek, sałatka punktowa, pasjans planszówkowy dla wielu graczy. Wszystkie terminy opisujące kolejną bezduszną grę w euro. Jest w tym trochę prawdy, ale wiecie co? Kocham to! Kocham to wszystko! Rolnicy i kupcy zdobywają dla nas kluczowe  zasoby. Przychylność czarodziejów i wojowników pozwoli nam wzbogacić i rozwinąć miasto. Dzięki wykonaniu dodatkowego zadania zgarniemy kolejne punkty. Zmagania właściciela firmy są mi bliższe niż poszukiwacza przygód ze względu na to że prowadzę sklep z grami planszowymi. Stawka firmy, której grozi bankructwo lub radość ze wzrostu sprzedaży jest dla mnie ważniejsza niż konfrontacja z gigantycznym trollem. Mimo tego że lubię również RPGi.

Postaram się stworzyć tu pewnego rodzaju cykl o grach euro. Tych znanych, topowych, ale pewnie pojawią się i te które nie przebiły się na rynek wystarczająco by stać się bestsellerami. Może do którejś pozycji z tej gałęzi gier planszowych was przekonam.

Wstęp

Wielobarwne drewniane kostki i kolorowe karty? Są. Przyziemny motyw? Jest. Biały mężczyzna w średnim wieku na okładce w europejskim kraju? Sprawdzone i odhaczone. Punkty zwycięstwa i tor reputacji? Oczywiście że są. Większe kostki z różną ilością czarnych oczek po każdej stronie? Mimo że rzadko spotykane w tego typu grach planszowych to również tu występują.

Drewniane elementy gry

Trzymaj nadmiar jedzenia w kuchni swojej kawiarni

Kiedy Grand Austria Hotel zaoferował mi możliwość prowadzenia własnego, ekskluzywnego hotelu, bardzo chciałem to zrobić.

Grand Austria Hotel pojawił się na stołach w 2015 roku. Wyszedł z pod rąk projektantów Virginio Gigli i Simone Lucianiego, oraz artysty w swym fachu Klemensa Franza. Ci dwaj pierwsi mają tendencję do tworzenia cięższych gier polegających na umieszczaniu pracowników lub grach ekonomicznych w swoich projektach. Egizia to jeden z klasyków, a Tzolk’in to jedna z lepszych ciężkich/złożonych gier w jakie grałem. Grand Austria Hotel może być ich najlepszym dziełem. Jest ciężki, ale nie przesadnie. Złożoność tutaj jest wystarczająca, aby stanowić dobre wyzwanie intelektualne bez przedstawiania zbyt dużego obciążenia poznawczego, a co najważniejsze jest zabawna.

Tło gry

Hotel Grand Austria, jak sądzę może być ukłonem w stronę jednego z lepszych filmu fabularnego Wesa Andersona Grand Budapest Hotel. Swoją drogą osobiście polecam większość jego filmów, ale ten szczególnie zwłaszcza przed lub po partii w omawianą dzisiaj planszówkę.

W grze prowadzisz wiedeńską kawiarnię i hotel. Główna mechanika gry polega na przyciąganiu gości do kawiarni i serwowaniu im czterech specjałów. Następnie przenosimy naszych gości do przygotowanych wcześniej pokoi. Możesz także zatrudnić więcej pracowników którzy mogą zapewnić dodatkowe korzyści – jednorazowe premie, powtarzające się premie lub premie na koniec gry. Trzy razy w trakcie gry sam cesarz odwiedzi twój hotel, aby upewnić się, że dbasz o dobre imię Austrii. Jeśli podczas każdej wizyty uzyskałeś wystarczającą przychylność Imperatora hojnie cię on wynagrodzi. Na głównej planszy znajduje się tor cesarski, który jest sprawdzany trzykrotnie w trakcie gry. Zapewnia jednorazową premię osiągając peien próg, ale z surową karą jeśli ci się nie uda. Każda gra ma trzy cele dającymi 15 punktów pierwszemu graczowi który je zrealizuje, 10 punktów drugiemu i 5 punktów trzeciemu.

Głowna plansza gry Grand Austria Hotel

Goście szukający pokoju

Opis

Na pierwszy rzut oka trzeba o wielu rzeczach pamiętać, ale geniusz Grand Austria Hotel polega na tym, że wszystkie elementy gry ze sobą współpracują przez co ciężko jest nam coś przeoczyć/zapomnieć. Kluczem jest to, że prawie każdy gość zapewnia jakąś korzyść oprócz punktów. Każdy gość wymaga podania sobie od jednego do czterech specjałów z twojej kawiarni która ma tylko trzy stoliki. Po czym otrzymujesz wszystkie korzyści z karty – pieniądze, zasoby, przesuwanie toru cesarza, zatrudnianie pracowników (często ze zniżką), przyjmowanie gości z kolejki, przygotowując pokoje (często ze zniżką), a nawet zmieniając pokoje z przygotowanych na zajęte.

planszetka pokoi hotelowych

Twój pałacowy hotel

Akcje

Na początku każdej rundy pierwszy gracz rzuca zestawem kości i sortuje je według wartości. W każdej turze możesz wziąć gościa z kolejki jeśli masz wolny stolik w swojej kawiarni przy czym dwóch gości z prawej strony jest bezpłatnych, a pozostali kosztują od jednego do trzech dolarów do wyboru. Następnie gracz wybiera wszystkie kości o dowolnej wartości nominalnej i wykonuje akcję powiązaną z tą liczbą:

  1.     weź jeden brązowy i/lub biały zasób na kość, ale nie więcej brązowych niż białych
  2.     weź jeden czerwony i/lub czarny zasób na kość, ale nie więcej niż czarny
  3.     przygotuj jedno pomieszczenie na kostkę
  4.     przesuń się o jedno pole w górę na torze cesarza LUB weź jednego dolara za kość (w dowolnej kombinacji)
  5.     zatrudnij jednego członka personelu ze swojej ręki, aby otrzymać zniżkę 1 $ za kość
  6.     zapłać 1 $, a następnie użyj wszystkich kości o wartości 6 do dowolnej z pięciu powyższych akcji

Możesz również zapłacić dodatkowo 1 $ wybierając kości, aby użyć tej akcji jeszcze raz tak jakbyś miał dodatkową kość o tej wartości.

Wszelkie zasoby które uzyskasz z kostek możesz za darmo przenieść bezpośrednio na karty gości w swojej kawiarni, a także możesz zapłacić 1 $ aby przenieść trzy zasoby ze swojego magazynu do gości. Następnie możesz przenieść wszystkich gości do przygotowanych i wolnych pokoi w swoim hotelu.

Pokoje są w trzech kolorach i mogą pomieścić tylko gości o określonym kolorze lub gości z zielonym tłem, którzy mogą wchodzić do pokoi w dowolnym kolorze. Kiedy skompletujesz bloki koloru otrzymasz ustaloną nagrodę powiązaną z kolorem (punkty, pieniądze lub postępy na torze cesarza) i rozmiarem bloku. Przygotowanie pokoi na pierwszym piętrze jest bezpłatne przy czym koszt przygotowania wzrasta o 1 za każde piętro na którym znajdują się pokoje.

Atutem Grand Austria Hotel jest to, że wszystkie te elementy współpracują ze sobą. Musisz opracować elastyczną strategię dotyczącą pozyskiwania gości, pięter do wypełnienia i zatrudniania pracowników nie tracąc z oczu ścieżki cesarza ani celów na kartach polityki. I prawie na pewno będziesz mieć kłopoty z pieniędzmi na początku gry – zaczynasz z 10$ ale będziesz ich potrzebować do przygotowania pokoi i kupowania pracowników na wczesnym etapie.

planszetka akcji kości

Akcje kości

Kim jestem ?

Wspomniałem wcześniej że jestem miłośnikiem gier euro, ale to nie znaczy że jestem ślepy na ich wady i pułapki. Kiedy siadam przy stole, aby rozpocząć grę lubię zadawać sobie jedno pytanie: „Kim jestem?” To proste pytanie, ale ważne. Nie chcę czuć się jak bezcielesna siła, która przenosi zasoby z jednego obszaru planszy do drugiego wyłącznie w celu zdobycia punktów zwycięstwa. Nie potrzebuję, aby każda akcja w grze miała korelację 1:1 z jej prawdziwym odpowiednikiem i mogę zaakceptować sporo abstrakcji i kompromisów ze względu na projekt/balans gry. Ale jeśli nie mogę łatwo odpowiedzieć na pytanie: „Kim jestem?” znacznie trudniej będzie mi wkupić się w grę.

Grand Austria Hotel z łatwością odpowiada na to pytanie: Jestem managerem hotelu. Czułem walkę z ograniczonym kontem bankowym i presję związaną z utrzymywaniem stołów w mojej kawiarni, aby się spłacały i zadowoliły różne typy klientów nie wspominając o samym cesarzu. Byłem wdzięczny za umiejętności i talenty, które moi pracownicy wnieśli do zespołu. Wyobrażałem sobie jakbym zarządzał hotelem i było świetnie.

Czymś do czego w tej grze planszowej można się przyczepić jest to, że Grand Austria Hotel ma bardzo mało interakcji z graczami – przypomina mi to inną planszówkę jaką jest Na skrzydłach która również nie wymaga dużej interakcji z graczem.

Grand Austria Hotel nie olśniewa blichtrem i przepychem. Podobnie jak hotele przedstawione w grze jest to wyrafinowane i eleganckie doświadczenie.

Miejsce w rankingu gier jak i kilka ciekawostek jak nominacje dla Grand Austria Hotel znajdziecie na niezawodnym Boardgamegeek.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *