Gry na start

Gry na start

Gry na start – wstęp

Gry planszowe znane są w mniejszym lub większym stopniu od lat prawie każdemu i w ostatnich latach widać ich rozkwit. Już w latach osiemdziesiątych czy dziewięćdziesiątych na naszych stołach gościły różne tytuły gier. Przywożone były zza granicy lub wydawane u nas korzystając z czyjegoś pomysłu delikatnie mówiąc. Dla przykładu można podać grę Magia i Miecz czy Magiczny Miecz wzorowane na grze Talisman. Gry przed erą cyfryzacji i swobodnego korzystania z internetu były mniej złożone. Co nie znaczy że nie wystarczająco by dostarczyć nam rozrywki w ferie czy wieczorem w weekend. Graficznie również potrafiły cieszyć oko. Można zauważyć, że obecnie królują gry z ciekawą oprawą artystyczną, fabułą i posiadające niejednokrotnie trudną mechanikę dla początkujących graczy, która może zniechęcić do zakupu gry. A tak nie powinno być dlatego postaram się poniżej zaprezentować wam takie pozycje w których powinniście się odnaleźć w każdym wieku decydując się na gry na start.

Azul

W Azulu układamy kolorowe kafelki i dzięki zapełnionym układom otrzymujemy punkty. Proste? Może wam się wydawać że tak właśnie jest, ale jednak niekoniecznie. W rundzie wybieramy płytki z warsztatu lub środka planszy tak aby wszystkie były w danym kolorze i układamy na swoich planszetkach tworząc sekwencje. Pozostałe płytki w innych kolorach odkładamy na środek planszy. Super wrażenie w tej grze sprawia jej wykonanie. Nie dość że kafelki mają świetne kolory, ale są zrobione z twardej żywicy przez co są stosunkowo ciężkie i wytrzymałe.  Proste zasady, świetne wykonanie i piękne elementy powodują, że zdecydowanie warta polecenia nie tylko na początek ale w ogóle wszystkim graczom.

 

Catan

Catan to pozycja od której zaczynało wiele osób grających po dziś dzień bowiem jest to gra wydana niemalże 30 lat temu. Mimo upływu lat nadal cieszy się sporym zainteresowaniem do tego stopnia, że są organizowane wszelkiego rodzaju mistrzostwa na całym świecie. Strategiczno ekonomiczna gra nie odstrasza zasadami które są wręcz banalne dla każdego. Jest w grze trochę negatywnej interakcji między graczami jak i spora losowość. Można spokojnie grac i z dziećmi i ze starszymi osobami.

 

Talisman: Magia i Miecz

Dla wielu osób przygoda z tytułem Magia i Miecz zaczęła się z początkiem lat dziewięćdziesiątych. Wtedy bowiem dzięki nieistniejącemu już wydawnictwu Sfera w naszych domach zagościła gra właśnie pod tym tytułem. Nie było to nic innego jak kopia gry, której pierwowzór został stworzony przez firmie Games Workshop kilka lat wcześniej. W nowej odsłonie na naszym podwórku wydawanej przez Galakte wcielamy się w jedną z wielu postaci takich jak wojownik, kapłan, czarnoksiężnik w wyścigu po koronę władzy przemierzając krainy i walcząc z potworami. Co jest do wytłumaczenia ? Raczej nie wiele. Większość tego co graczy powinno interesować jest opisana na polach gry i kartach przygód czy .

 

Patchwork

Gra o szyciu. Kiedyś z resztek materiałów tworzono czy to kołdry czy koce, narzuty i tym podobne. W tej grze będziemy starali się robić to samo, a sama mechanika przypomina nam znanego raczej każdemu Tetrisa. Czy gra jest trudna ? Jest banalnie prosta i za tą prostotą kryje się nagroda za najlepszą abstrakcyjną grę wydaną w 2014 roku (2014 Golden Geek Abstract Game Winner). Idealna na wieczory dla dwóch osób.

 

7 Cudów Świata

Gra karciana aż do 7 osób w której dowodzimy jedną ze starożytnych cywilizacji. Tury wykonujemy równocześnie co potrafi zaoszczędzić nam czas całej rozgrywki. Utrudnia to trochę planowanie i reakcje na to czym zajmują się nasi sąsiedzi siedzacy po lewej i prawej. Ponieważ to właśnie z nimi handlujemy czy toczymy wojny. Ładne grafiki cieszą oczy, a po jednej grze już wiadomo o co chodzi.

 

Wsiąść do pociągu: USA

Chyba najlepsza gra na początek dla każdego. Gra planszowa w której budujemy połączenia kolejowe między dużymi miastami i realizujemy bilety dające nam punkty. W przypadku tej odsłony gry, a jest ich więcej trasy kolejowe budujemy w Stanach Zjednoczonych. Za pomocą kart które dobieramy z tych odkrytych lub losując ze stosu sami decydujemy czy i gdzie postawić na planszy nasze wagoniki symbolizujące zbudowaną trasę. Wsiąść do pociągu doczekało się wielu odsłon, a każda z nich stara się czymś wyróżnić. Gorąco polecam.

 

Splendor

Uzależniająca gra w której wcielamy się w renesansowych kupców którzy muszą inwestować w kopalnie kamieni szlachetnych, udoskonalać środki transportu, zatrudniać najlepszych rzemieślników i artystów by stworzyć drogocenne klejnoty, dzięki którym zyskają prestiż i uznanie. Gra planszowa Splendor została nagrodzona w 2015 tytułem Gry Roku – najlepszej gry planszowej wydanej w Polsce. Jednocześnie otrzymała tytuł najlepszej gry karcianej Origin Awards. Otrzymała również prestiżowe nagrody Golden Geek 2014 w kategoriach Gra Rodzinna oraz Gra rokuMechanika jest na tyle prosta by w kilka minut zachęcić do gry wyjadaczy planszówkowych jak i najmłodszych.

 

Pędzące Żółwie

Klasyk, którego zasady tłumaczy się w 30 sekund. Niby gra dla dzieci, ale i starsi gracze potrafią się przy niej świetnie bawić. To dzięki mechanice opierającej się na blefie w której wszyscy gracze grają wszystkimi żółwiami, a wygrać może tylko jeden. Dobra gra na rozgrzewkę w dniu planszówek.

Więcej informacji:

  • Te oraz inne gry na start i ciekawostki na ich temat znajdziecie na niezawodnym Boardgamegeek.
  • Przechodząc bezpośrednio na stronę produktu w naszym sklepie.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *