Małe epickie podziemia
Małe epickie podziemia to gra polegająca na przeszukiwaniu lochów w trybie współpracy/kooperacji dla od 1 do 4 graczy w wieku od około 14 lat i starszych, a gra zajmuje około 30 do 60 minut. Gra została zaprojektowana przez Scotta Almesa z ilustracjami Iana Rosenthalera i Nikoletty Vaszi, grafikami Benjamina Shulmana i miniaturowymi modelami Chada Hovertera. Jeśli nie znasz jeszcze Małych Epickich (ang. Tiny Epic) gier, każda z nich jest dostarczana w kompaktowym pudełku, wykorzystują one karty zamiast plansz wraz z mniejszymi żetonami, aby zmieścić potężną rozgrywkę w małym opakowaniu. Każda gra ma inny motyw i styl rozgrywki.
Gra weszła na nasz rynek nie tyle z drzwiami co usiadła wygodnie w naszych salonach powiedziała “i tak mnie kupisz”. Muszę przyznać że nie spotkałem się już dawno z grą posiadającą taką moc na rynku, a jednocześnie będącą w tak małym, niepozornym i chyba otwarcie mogę napisać niezachęcającym wręcz pudełeczku. Ot taki tam dungeon crawler. Maleństwo które można byłoby przeoczyć gdyby nie świetne opinie na jej temat jak i innych z serii Tiny Epic.
Opis i zasady gry Małe Epickie Podziemia
Liczba graczy: 1-4 osoby
Wiek: od 14 lat
Czas gry: 30-60 minut
Małe epickie podziemia wykorzystują kwadratowe karty do odwzorowania pomieszczeń lochów. Także kart łupów i magicznych zaklęć, które będziecie zbierać, oraz wrogów. Mamy tu również większych rozmiarów planszetki z postaciami dla graczy, karty bossów. Dodatkowo planszetkę śledzenia pochodni, która służy jako licznik czasu gry. W tej grze dużo się dzieje, a wszystkie karty mają różne ikony wyjaśniające co robią. Przyzwyczajenie się do tego co one wszystkie oznaczają może zająć trochę czasu — musieliśmy kilka razy zajrzeć do zasad, ale są one na tyle intuicyjne że po kilku rozgrywkach nie stanowią już żadnego problemu.
Celem gry jest zlokalizowanie legowiska bossa i zabicie bossa. Podobnie jak w przypadku wielu gier kooperacyjnych, istnieje kilka sposobów na przegraną:
- Bohater rozpoczyna swoją turę nieprzytomny w pokoju z potworem i nie ma z nim innych świadomych bohaterów.
- Musisz umieścić goblina, ale w tym samym segmencie lochu są już cztery inne gobliny.
- Pochodnia dociera do końca toru i tym samym kończy się czas rozgrywki.
- Nie ma już otwartych przejść do dodawania kart lochów, a legowisko nie zostało odkryte.
Talia lochów będzie zawierać kombinację pomieszczeń, kart sługusów (1 na gracza) oraz karty legowiska w zależności od liczby graczy. Kartę wejścia umieszcza się na środku stołu z jednym żetonem rytuału pozostawiając miejsce na utworzenie siatki 7×7 pomieszczeń wokół niej. Cztery górne karty pomieszczeń są umieszczane zakryte obok wejścia. Potasuj każdą talię osobno: gobliny, stwory, łupy i magię. Potasuj karty bossów i umieść jedną zakrytą z boku nie patrząc na nią, a resztę odłóż do pudełka. W pobliżu należy umieścić żetony rytuałów, kości i żetony rozbrajania pułapek, a także żetony bossów, sługusów i goblinów. Odłóż kartę pochodni na bok umieszczając żeton na polu startowym zgodnie z liczbą graczy. Zostaw miejsce nad i pod kartą pochodni na karty goblinów. Każdy gracz otrzymuje kartę bohatera umieszczając na torach maksymalnie żeton zdrowia i żeton skupienia. Umieść swoją figurkę bohatera na karcie wejścia.
Miniatury bohaterów 28mm które można pomalować
Akcje graczy
W swojej turze możesz się poruszyć i wykonać jedną akcję (w dowolnej kolejności), a także możesz wykonać tyle darmowych akcji ile chcesz. Ruch opiera się na szybkości twojej postaci, ale twój ruch jest przerywany jeśli wpadniesz na wroga lub pułapkę z której nie uciekniesz. Większość pomieszczeń lochów zawiera akcje, które możesz wykonać przebywając w nich, ale oczywiście tylko wtedy gdy nie jesteś sam z wrogiem w tym pomieszczeniu! Żadnego kopania w poszukiwaniu łupów jeśli obserwuje cię goblin. Na twojej karcie postaci znajdują się również akcje, które możesz wykonać: każdy ma dwie akcje początkowe dla swoich dwóch rąk, a także kilka innych akcji lub premii na środku pod portretem — zwykle atak wręcz i inne umiejętności. Gdy zdobędziesz łupy przedmioty ręczne zakryją te działania i zapewnią inne umiejętności. Każdy ma również akcję „odpoczynek”, która przywraca 3 punkty zdrowia i 5 punktów skupienia.
Zwykłe akcje są oznaczone na niebiesko, a darmowe akcje na pomarańczowo. Jedną darmową akcją, którą może wykonać każdy gracz jest wydanie 2 punktów skupienia, aby zwiększyć lub zmniejszyć kość. Czarodzieje rozpoczynają od akcji „Badania”, która pozwala im skupić się na wylosowaniu magicznej karty zaklęcia. Podczas gdy większość pomieszczeń w lochach ma zwykłe akcje niektóre zawierają zamiast tego darmowe akcje. Istnieją różne akcje, które wymagają testu umiejętności w oparciu o jedną z trzech umiejętności: siłę, zwinność i intelekt.
Twoja planszetka postaci pokazuje od 1 do 3 kostek obok każdej umiejętności. Nie ma ich wiele, ale małe epickie podziemia starają się nie komplikować tam gdzie nie muszą. Kiedy wykonujesz test rzucasz tyloma kośćmi, ale potem wybierasz jedną kość do użycia – chociaż „1” i „2” mogą być dodane do innych kości. Ponadto jeśli uda ci się wykonać test zyskujesz skupienie na podstawie symboli skupienia na wszelkich pozostałych kościach, których nie dodałeś do swojego testu. Spokojnie to tylko może brzmieć na skomplikowane. W rozgrywce wszystko łapie się o wiele szybciej.
Planszetka gracza
Na koniec swojej tury zmniejszasz tor pochodni o jedno pole co może wywołać jeden z dwóch efektów: stworzenie goblina na karcie wejścia lub aktywacja wszystkich wrogów na planszy.
Mechanika potworów
Na planszy mogą znajdować się maksymalnie 4 gobliny: umieszczasz odpowiedni pionek na planszy, a następnie dobierasz kartę goblina i umieszczasz ją obok toru pochodni, aby zobaczyć, który to goblin. Za każdym razem, gdy wskaźnik pochodni dotrze do ikony czarnego diamentu wszystkie gobliny aktywują się po kolei, a następnie wszystkie sługi aktywują się po kolei poruszając się lub atakując. Wiele goblinów zadaje obrażenia w oparciu o liczbę goblinów na planszy więc chociaż zaczynają słabo mogą siać spustoszenie jeśli nie będziesz ich wyłączać z gry. Tymczasem stwory są bardziej niebezpieczne i mogą od razu zadać dużo obrażeń. Za pokonanie goblinów otrzymasz nagrody (zwykle łupy, a czasem wybór czegoś innego jak zdrowie lub skupienie, zaklęcia, a nawet darmowe akcje eksploracji, aby odsłonić kartę lochu). Pokonanie stronnika bossa da Ci dwie karty (łup/magia), a także zwiększy licznik pochodni o 6 pól dając ci więcej czasu.
Kafle goblinów i potworów
Atakowanie goblinów i stworów nie jest pozbawione ryzyka: jeśli nie pokonasz wroga otrzymasz kontratak oparty na kości wroga. Wrogowie mogą mieć różne kontrataki w zależności od tego czy atakowałeś walką wręcz, dystansową czy zaklęciem. Kość wroga ma również możliwość przesunięcia pochodnię o jedno pole zamiast cię uderzać. Aby dostać się do legowiska bossa, musisz najpierw znaleźć i pokonać wszystkich sługusów. Za każdym razem umieszczasz kostkę zdrowia stwora na karcie bossa. Gdy zdobędziesz jedną kartę bossa na gracza, legowisko można odblokować w ramach darmowej akcji (po znalezieniu karty legowiska w lochu). Karta bossa jest odwracana, aby odsłonić bossa, a pionek bossa jest umieszczany na karcie. Kostki zdrowia stworów są umieszczane na maksymalnym poziomie zdrowia — aby pokonać bossa musisz je wszystkie sprowadzić do zera.
Akcje
Sama karta bossa reprezentuje wnętrze legowiska i ma kilka pól wzdłuż krawędzi karty. Możesz poruszać się do legowiska i wokół niego (jeden punkt ruchu na pole), co daje różne efekty w zależności od tego gdzie się zatrzymasz. Ogólnie rzecz biorąc miejsca w pobliżu wejścia nie są zbyt dobre. Możesz stracić skupienie lub odjąć je od testów umiejętności — ale wchodzenie głębiej w legowisko może zwiększyć twoje testy umiejętności dzięki czemu możesz zadawać więcej obrażeń. Jednak zanim zaczniesz atakować bossa, jest coś ważnego. Żetonów zdrowia bossa nie można zredukować do pola z ikoną rytuału, dopóki nie wykonasz rytuału! W pokoju wejściowym i pokojach sługusów znajdują się żetony rytuałów. Będziecie musieli rytualnie zadrwić z bossa – darmowa akcja kosztująca 2 punkty skupienia, która sprawia że boss jest teraz wrażliwy. (Niektórzy bossowie mają wiele ikon rytualnych.)
Przykładowe planszetki bossów
Jeśli zredukujesz wszystkie żetony zdrowia bossa do zera, pokonasz bossa i wygrasz! Jak wspomniano wcześniej, istnieje wiele sposobów na przegraną.
Nasza krótka recenzja
Jestem wielkim fanem gier Małe Epickie (ang. Tiny Epic). Nie przepadam za grami, których pudełka są zbyt duże w stosunku do ich zawartości. Pomysł zapakowania jak największej ilości komponentów do małego pudełka przemawia do mnie. Zwłaszcza, że same gry z serii Małe Epickie są dość mocne jeśli chodzi o rozgrywkę. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy jest fanem malutkich żetonów czy zastępowania plansz kartami. Ale ten tytuł nie ma aż tylu drobiazgów do śledzenia co niektóre inne. Także zastąpienie mini-meepli 28mm miniaturami mogą sprawić że gracze bardziej się wczuwają w grę.
Małe Epickie Podziemia to pełzanie po lochach. Trzymają się pewnego wypróbowanego tematu: bohaterowie i wrogowie (przynajmniej w zestawie podstawowym) wydają się znajomi. Wy wędrujecie po kwadratowych pomieszczeniach, walcząc z goblinami, unikając pułapek i szukając łupów. (Zawsze trochę się nad tym zastanawiałem: czy nie powinieneś próbować trochę się uzbroić, zanim wejdziesz do lochu, zamiast mieć nadzieję, że zdobędziesz lepszy sprzęt, gdy już tam będziesz? Ale dygresja). Testy umiejętności różnią się nieco od tych, do których jestem przyzwyczajony. Są tylko 3 umiejętności o które należy się martwić, a fakt że wybierasz tylko jedną kość, a nie tylko sumujesz je wszystkie jest trochę ulepszeniem. To sprawia, że 1 i 2 są bardziej wartościowe ponieważ możesz je dodać do rzutu. W wielu przypadkach oznacza, że liczysz na połączenie wysokich i niskich liczb.
Przykłady kart pomieszczeń lochów, które obejmują pułapki, łupy strzeżone przez gobliny, pokoje sługusów i wejście do legowiska bossa
Innym ciekawym czynnikiem był sposób w jaki działają walki z bossami. Legowisko jest samodzielnym pomieszczeniem i jeśli wejdziesz wystarczająco w głąb boss otrzyma więcej obrażeń od twoich ataków. Najpierw musisz wyciągnąć go z legowiska rytuałami. Każdy boss ma co najmniej jedno miejsce na rytuał na swoim torze zdrowia.
Jest dobra mieszanka bohaterów. Niektórzy bohaterowie mocno uderzają w zwarciu inni są zwinni i dobrzy w atakach dystansowych lub rozbrajaniu pułapek. Niektórzy skupiają się na rzucaniu zaklęć. Jedyną rzeczą, która wydała mi się dziwna było to, że chociaż istnieją różne kombinacje poziomów umiejętności (każdy w grze podstawowej ma 1, 2 i 3) intelekt występuje tylko w 1 lub 3. Nie ma żadnych bohaterów którzy są po prostu umiarkowanie inteligentni. Albo jesteś świetny w zaklęciach, albo nawet nie zawracasz sobie głowy ich zbieraniem. Oby w rozszerzeniu było kilku z intelektem 2, którzy mogą pozwolić Ci rozważać zaklęcia nawet wtedy, gdy specjalizujesz się w innym typie ataku.
Ponieważ w swojej turze możesz się poruszyć i wykonać tylko jedną akcję (nie licząc darmowych akcji) istnieje kilka trudnych wyborów do podjęcia. Masz tylko tyle czasu, aby znaleźć i pokonać stwory zanim się on skończy odliczany pochodnią. Więc jest presja, aby kontynuować eksplorację. Każde ujawnienie goblina lub stwora zadaje Ci obrażenia więc wejście do pokoju jest zawsze ryzykowne. Prawdopodobnie chcesz zachować jedną akcję na walkę na wszelki wypadek. Musisz jednak także poświęcić akcje na walkę z istniejącymi goblinami lub rozbrajanie pułapek. W przeciwnym razie obejście lochu stanie się niemożliwe (a te gobliny zaczną uderzać o wiele mocniej). Trudno jest zachować równowagę między otwieraniem nowych pokoi, a zarządzaniem tym co już jest. Miałem gry w których zabrakło nam czasu zanim znaleźliśmy kolejnego stwora. Bywały gry w których ujawniliśmy zbyt wielu stworów na raz, a oni nas wybili.
Nawet przy przegranych każda rozgrywka to była świetna zabawa. Zdarzały się naprawdę epickie momenty takie jak rzucenie zaklęcia „Mroczna okazja” która leczy kilku graczy. Ale także przywołuje goblina… który następnie przechylił równowagę co ostatecznie nas znokautowało.
Jeśli lubisz przeszukiwać lochy i masz ochotę na wyzwanie rozważ zakup Małe epickie podziemia. Są większe niż wyglądają z zewnątrz!
Czy gra nadaje się dla dzieci ?
Granie z dziećmi poniżej dedykowanemu wiekowi czyli 14 lat nie stanowi problemu jeśli jesteśmy gotowi pomóc w rozgrywce.
Jak grać w Małe epickie Podziemia to w ile osób ?
Podoba mi się dyskutowanie w grupie w którą stronę powinniśmy iść. Obserwowanie toru pochodni, aby wiedzieć kiedy gobliny i stwory zaatakują. Daje to możliwość ustawienia wszystkich na pozycji pomagając sobie nawzajem w zdobywaniu łupów, które pasują do każdej postaci. Zdecydowanie polecamy granie w 3-4 osoby.
Ile czasu zajmuje jedna partia ?
Około 30-40 minut do ponad godziny przy pełnym zespole.
Przykładowe lochy
Zawartość pudełka:
- 8 figurek bohaterów
- 25 drewnianych elementów
- 13 drewnianych znaczników
- 4 kości
- 28 kart podziemi
- 26 kart łupów
- 14 kart zaklęć
- 6 kart goblinów
- 8 kart sługusów
- 8 arkuszy bohaterów
- 6 arkuszy Bossów
- 1 arkusz pochodni
- 1 instrukcja
Zostaw komentarz