7 cudów świata
144.80 zł
Pokaż, jakie cuda może zbudować Twoja cywilizacja!
Zostań przywódcą jednego z siedmiu wielkich miast świata antycznego. Zbieraj surowce ze swoich ziem, weź udział w odwiecznym wyścigu cywilizacyjnym, nawiąż kontakty handlowe i stwórz militarną potęgę. Pozostaw ślad na kartach historii budując cud architektury, który przetrwa wieki!
7 cudów świata to świetnie zbalansowana gra o rozwoju cywilizacji, która łączy proste zasady i dynamiczną rozgrywkę z planowaniem i strategicznym myśleniem. Uczestnicy wcielają się w przywódców starożytnych miast, które starają się poprowadzić do jak najbardziej optymalnego rozwoju.
Producent: Rebel
- Opis
- Informacje dodatkowe
Opis
Opis
7 Cudów Świata
Temat tej gry jest bardzo bliski mojemu sercu. Odkąd byłem chłopcem fascynowało mnie starożytne 7 cudów świata. Byłem zdumiony ich pięknem. Byłem zahipnotyzowany ich wspaniałością. I zainspirowała mnie ich pomysłowość. Znałem wszystkie fakty, liczby i błahe szczegóły. I znałem wszystkie 7 po imieniu.
Siedem Cudów to (od lewej do prawej) Wiszące Ogrody Babilonu, Statua Zeusa w Olimpii, Kolos Rodyjski, Świątynia Artemidy w Efezie, Wielka Piramida w Gizie, Latarnia morska w Aleksandrii i Mauzoleum w Halikarnasie.
Ilość graczy: 3 – 7 osób
Wiek: od 10 lat
Czas rozgrywki: ok. 30 minut
Gra jest łatwiejsza niż sugerują zasady. Każdy gracz otrzymuje planszę Cudów Świata, 7 kart z talii I Ery oraz trzy srebrne monety. Talie Epoki II i Ery III odkłada się na razie na bok, a pozostałe monety i żetony konfliktu umieszcza się na środku. Tablica wyników nie będzie używana do końca gry.
Opis i zasady gry 7 Cudów Świata
Niestety sześć z 7 cudów poszło drogą dodo, ale Repos Productions stworzyło grę wydaną polskim nakładem przez firmę Rebel, która ma odtworzyć wspaniałość i splendor tego Złotego Wieku. Gra, w której przejmujesz dowództwo nad własną starożytną cywilizacją; zbieranie zasobów, tworzenie szlaków handlowych, gromadzenie wojsk, budowanie swojego miasta, a jeśli się do niego udasz, budowanie wiecznego pomnika jako świadectwa szczytu ludzkich osiągnięć. Brak ciśnienia.
W tej udawanej grze pod koniec I Ery Babilon ma dobre źródła surowców naturalnych (brązowe karty), ale nie ma dóbr wytworzonych (szare karty). Na szczęście karta handlu (żółta) pozwala nam tanio kupować te towary u naszych sąsiadów. Powstaje pierwszy etap naszego Cudu (karta zakryta), ale nie mamy armii (czerwone karty) i brakuje nam monet.
Mechanika
Dla tych z was, którzy mają inklinacje mechaniczne, 7 Cudów Świata to gra polegająca na kreśleniu kart i budowaniu silników. Jest to również gra polegająca na zarządzaniu zasobami i sałatce punktowej, ale przejdziemy do tego za chwilę.
Mechanika gry to przede wszystkim budowanie talii oznacza to, że twoja ręka kart z której wybierasz akcję którą podejmiesz, zmienia się w każdej turze. W grze są 3 rundy, zwane Epokami, tak jak w Epoce Brązu, Epoce Żelaza itp. Na początku każdej Ery zaczynasz z zestawem 7 kart. Wybierasz jedną kartę jako swoją akcję, a pozostałe przekazujesz graczowi obok ciebie. (Kierunek zmienia się z wieku na wiek). Następnie wybierasz następną akcję z tej nowej ręki. Czasami te nowe karty idealnie pasują do twojej strategii, ale jeśli nie są na twoją korzyść, być może będziesz musiał całkowicie zmienić taktykę. Ten ciągły cykl zmian, adaptacji i ewolucji jest doskonałą metaforą postępu cywilizacji.
Kolos na Rodos. Oddany Bogu Słońca Heliosowi stał przy wejściu do portu miejskiego. Miał ponad 100 stóp wzrostu i był mniej więcej tego samego rozmiaru co Statua Wolności. Zniszczony przez trzęsienie ziemi w 226 pne. Później przetopiony i sprzedany na złom.
Mówiąc o postępie. Kiedy gra się zaczyna, twoje miasto, które budujesz początkowo jest małe, ale gdy dodajesz do niego coraz więcej umiejętności i zasobów, staje się większe i potężniejsze, pozwalając ci budować coraz lepiej i więcej cennych struktur. Wraz z rozwojem gry od Epoki do Epoki, wprowadzane są nowe struktury i bardziej zaawansowane elementy, takie jak gildie i uniwersytety. Mamy nadzieję, że będziesz mieć środki, aby za nie zapłacić.
Wiszące Ogrody Babilonu. Monumentalna seria wielopoziomowych ogrodów zbudowanych dla królowej Semiramidy na polecenie króla Nabuchodonozora II w V wieku p.n.e. To jedyny Cud, którego istnienie nie zostało udowodnione. Jego dokładna lokalizacja jest nieznana, choć uważa się, że znajduje się w Iraku, ale nie znaleziono żadnych pozostałości.
Zarządzanie
Zarządzanie zasobami to kolejny kluczowy element gry. W grze jest 7 surowców. Wykrywasz tu jakiś motyw? Niektóre z nich to materiały naturalne, takie jak drewno czy kamień, inne są wyrobami przemysłowymi, takimi jak szkło czy papier. Prawie każda struktura, którą możesz zbudować, wymaga kosztu budowy jednego lub więcej z tych zasobów. Na przykład, aby zbudować Pałac w III Erze, będziesz potrzebować wszystkich 7. Znowu ta liczba, co to może oznaczać?
Większość Wieku spędzisz zbierając karty, aby wygenerować te zasoby. Dla tych materiałów budowlanych, których nie możesz zdobyć, jeśli zdobędziesz odpowiednie karty, możesz zbudować Punkty Handlowe, które pozwolą ci kupować surowce od sąsiada za pół ceny. Ta możliwość kupowania surowców jest zawsze opcją, nawet bez punktów handlowych, ale płacisz dwa razy więcej. Możesz też skoncentrować się na budowaniu struktur obronnych, aby zwiększyć siłę militarną, co pozwoli ci zmiażdżyć sąsiadów w nieuniknionym konflikcie, który ma miejsce pod koniec każdej Ery, a co ważniejsze, zdobyć punkty zwycięstwa na koniec gry.
Posąg Zeusa w Olimpii. Poświęcony Bogu Bogów i wzniesiony w 435 rpne przez rzeźbiarza Fidiasza, jest to jedyny Cud faktycznie znajdujący się w Grecji. Siedzący posąg miał ponad 12 metrów wysokości i był wykonany z kości słoniowej i złota. Zniszczony przez pożar 800 lat później w V wieku naszej ery.
I to prowadzi nas do ostatniego elementu 7 Cudów Świata, sałatki punktowej. Aby wygrać grę, musisz zbierać punkty zwycięstwa. Istnieje wiele sposobów na zbieranie punktów. Czy wiesz, ile? Zgadza się, jest ich 7. Ta różnorodność oznacza, że zawsze jest więcej niż jedna droga do wygrania gry i nikt nie wychodzi na wczesne prowadzenie. Ta niepewność jest jednym z najlepszych aspektów gry; każdy pozostaje zaangażowany i ma równe szanse na wygraną.
Pod koniec III Ery ukończyliśmy nasz Cud, zbudowaliśmy kilka struktur (niebieskie), zainwestowaliśmy w edukacyjne (zielony) i założyliśmy 2 gildie (fioletowy). To dało nam przyzwoite 58 punktów zwycięstwa. Czy wystarczy wygrać? Może. Kto wie? Wynik gry jest ciężki do przewidzenia.
Nasza krótka recenzja
Nie trzeba dodawać, że uwielbiam 7 Cudów Świata, ale gra ma kilka drobnych negatywów. Po pierwsze, ma dziwną krzywą uczenia się. Zasady sprawiają, że gra wydaje się bardziej skomplikowana, niż jest w rzeczywistości. Kiedy gra się zaczyna, wszystko ma sens, ale kiedy czytasz zasady, wydaje się to bardzo zagmatwane. Po drugie, chociaż każdy gracz ma dużą interakcję z graczami po lewej i prawej stronie, nie ma interakcji z graczami po drugiej stronie stołu. Jest to szczególnie widoczne, im więcej masz graczy. Dla niektórych coś nowego, ciekawego, a dla innych kwestia problematyczna.
Nie mniej spokojnie mogę polecić ją każdemu grającemu w planszówki w większym niż dwuosobowe towarzystwie. Pamiętam swoją pierwszą rozgrywkę, która zapadła mi w pamięć, a minęło już wiele lat. Gra jest o tyle przyjazna początkującym, że może być nawet pierwszym tytułem w życiu jeśli już ktoś z grona miał przyjemność w nią zagrać wcześniej.
Mauzoleum w Halikarnasie. Zbudowany w celu pochowania króla Mauzolosa (stąd nazwa) około 350 pne w Turcji. Około 45 metrów wysokości, był to drugi najdłużej przetrwały cud. Zniszczony w 1494 przez trzęsienie ziemi i działania ludzi, wiele jego posągów i dzieł sztuki można zobaczyć w British Museum.
Czy gra 7 Cudów Świata nadaje się dla dzieci ?
Zupełnie uczciwie odpowiadając na to pytanie to niekoniecznie. Zależy w jakim wieku dziecko jest. Jeżeli mowa tu o młodzieży to jak najbardziej. Dla młodszego odbiorcy otoczka fabularna jak i mechanika będą zbyt nudne i toporne.
Latarnia morska w Aleksandrii. Zbudowana w III wieku pne, u ujścia delty Nilu w Egipcie. Mierząca około 115-120 metrów wysokości, jest jedną z najwyższych starożytnych budowli, jakie kiedykolwiek zbudowano. Uszkodzona przez trzęsienia ziemi, została rozebrany w 1480 roku, by zbudować pobliską cytadelę. Jej elementy zostały niedawno odkryte przez płetwonurków.
Jak grać w Cuda to w ile osób ?
Gra się nieco różni w zależności od liczby graczy, których masz. Każdy nowy gracz dodaje do talii nowe karty, których możesz nie znać, a coraz więcej graczy dodaje nowe komplikacje w sposobie zarządzania zasobami, punktami handlowymi i armiami. Kiedy graliśmy z 7 osobami, gra wydawała się zupełnie wyjątkowa, w porównaniu ze zwykłą czwórką czy trójką. Element wymiany kart był inny, handel stał się znacznie ważniejszy i nie można było powiedzieć, kto wygrywał, co jest dobrą rzeczą.
Świątynia Artemidy w Efezie. To trzecia wersja świątyni, poświęcona bogini łowów, została zbudowana w 323 rpne w Turcji. Podobno najwspanialszy z Cudów, miała ponad 130 metrów długości i 69 metrów wysokości. Zniszczona przez najeźdźców (Gotów) w 262 r. Jej miejsce zostało ponownie odkryte w 1869 r.
Ile czasu zajmuje jedna partia ?
Ciężko jednoznacznie stwierdzić gdyż w teorii grając tylko w trzy osoby zagramy szybciej niż w siedem, ale z drugiej strony zawsze mamy interakcję tylko z sąsiadami więc nie powinno to niczego zmienić. Żadne odkrycie. Teoretycznie wydawca deklaruje około 30 minut średnio spędzonych na jednej partii co jest oczywiście osiągalne dla osób już ogranych w ten tytuł.
„Ujrzałem mur wyniosłego Babilonu, na którym jest droga dla rydwanów, i posąg Zeusa nad Alfeuszem, wiszące ogrody, i Kolosa Słońca, i ogromną pracę wysokich piramid i ogromny grób Mauzolosa; ale kiedy zobaczyłem dom Artemidy, który wzbił się w chmury, te inne cuda straciły swój blask i powiedziałem: „Oto, poza Olimpem, Słońce nigdy nie wyglądało na coś tak wspaniałego”. – Antypater z Sydonu, II wiek p.n.e.
Zawartość:
- 7 plansz Cudów
- 148 kart
- 48 żetonów Konfliktów
- 78 monet
- notes punktacji
- 3 arkusze z opisami efektów
- arkusz ze spisem kart i siatką powiązań
- instrukcja
Więcej informacji i ciekawostek znajdziesz na BoardGameGeek
Informacje dodatkowe
Informacje dodatkowe
Producent | Rebel |
---|---|
Autor | Antoine Bauza |
EAN | 5902650615052 |